zwierzaczki z ogrodu wyobraźni Babci Irenki
Szczerze przyznam, że pierwszy raz usłyszałam o SZMITA i pewnie nie miałabym okazji o tym się dowiedzieć, gdyby nie ogrodowe zakupy. SZMITA przypada co siedem lat. Jest to rok, w którym nie wolno uprawiać ziemi i nie wolno zbierać plonów. Ziemia ma wypoczywać i nie dawać pożywienia. 

Księga Wyjścia mówi: "Przez sześć lat będziesz uprawiał ziemię i zbierał płoty, a siódmego pozwolisz jej leżeć odłogiem i nie dokonasz  zbioru, aby mogli jeść ubodzy z twego ludu, a resztę zjedzą dzikie zwierzęta. Tak też postąpisz z twoją winnicą i ogrodem oliwnym".

I wszystko jasne. Pola stoją ugorem, winnice nie pracują, ale nie wszystkie. Nie powinnyśmy kupować kwiatów i krzewów i sadzić ich w ziemi, ale na szczęście są sklepy gdzie można kupować, a zakupów dokonują tylko nieortodoksyjni żydzi.  

Żaden Ortodoksyjny Żyd nie kupi czegoś wyhodowanego w Roku Szabatowym w Izraelu. W sklepach można zaobserwować jak kupujący dokładnie czytają etykiety gdzie wyprodukowano towar. Ba, czasem ogryzek jabłka, oczywiście z importu, po zjedzeniu zostaje zawinięty w folię, by przypadkiem ziarenko nie padło na glebę. 

Cóz, co kraj to obyczaj, choć w Polsce już w II połowie XII wieku stosowano trójpolówkę. Metoda "przyszła" wraz z Cystersami. Był to sposób uprawy roli polegający na dzieleniu pola na trzy części. Każdego roku uprawiano tylko dwie, a trzecia "odpoczywała".

Pewnie jest to sposób na "dojście do siebie" i ma swoje uzasadnienie, ale powiem szczerze, że kiedy zobaczyłam z okiem samochodu pola stojące ugorem w kraju, który stara się zagospodarować każdy kawałek swojej skalistej ziemi, byłam bardzo zaskoczona. 

No coż, ogród i tak będzie w tym Szabatowym Roku zakładany, choć ceny kwiatów i krzewów są o wiele większe niż w "normalnym" latach. Ale trudno się dziwić, bo tylko nieliczne ogrodnicze sklepy są czynne i zapewne jest to okazja do większego zarobku.  

Później postaram się wyjaśnić różnice między szabasem a szabatem, bo skoro zdecydowałam się na serial muszę być konsekwentna.
 
0c829db58634e54279c917fbf0139fd7.jpg
2f25c68f3354beaccd620d0fccb48a75.jpg
812188ee9568c52a3a52d7719246a34e.jpg
6c970c7b7ee2c0c563f9339cd13dfcee.jpg