zwierzaczki z ogrodu wyobraźni Babci Irenki

80

info

AUDIOBOOK
(CD-audio - forma słuchowiska - 28 utworów, czas 54’28 )
ISBN 978-83-64405/2014


Irena Bartkowska jest znakomitym przykładem, jak  niewinny impuls może w człowieku wyzwolić artystyczne moce. Pojawienie się wnuków uskrzydla wszystkie babcie, a u Ireny Bartkowskiej wielkie uczucie do trzech wnuczek i wnuka zaowocowało blogiem „Babcia Irenka". 

Od  tego  wszystko  się  zaczęło.

Blog zyskał ogromną popularność, od kiedy zaczęły się na nim pojawiać wiersze autorki. Odbiór czytelników był tak dobry, że w konsekwencji  powstał  pomysł  nagrania  płyty  oraz  wydania  książki.
Irena Bartkowska napisała wiele wspaniałych wierszy dla dzieci i dla dorosłych, tu jednak prezentujemy wiersze wybrane specjalnie dla dzieci... ale właśnie,  czy  rzeczywiście  tylko  dla  dzieci?

Autorka pisze z potrzeby serca. Określa w ten sposób swój stosunek do otaczającej rzeczywistości: rodziny, dzieci, przyjaciół, spraw społecznych. Spogląda w przeszłość, ale również próbuje odgadnąć przyszłość. To bardzo ważne, wszakże na jej oczach rosną dzieci, wnuki i... pojawiają się pytania o ich los, szczęście. Babcia to piękny „zawód". Gwarantuje doświadczenie, dystans do świata,  bezmiar miłości dla rodziny i chęć pozostawienia po sobie dobrych wspomnień.

W wierszach „Babci Irenki" usłyszymy fascynację światem wielkim, ale też i małym – tym widzianym z ogrodowej werandy. Usłyszymy fascynację przyrodą, tym co niesie dla człowieka, jej kojącym, życiodajnym wpływem. Wiersze mają w sobie całą magię nierozwiązanych tajemnic przyrody i jej ulotnej komunikacji z ludzką duszą. Nie stosuje prostej personifikacji. Zarówno dzieci jak i dorośli odnajdują w tych tekstach swoje własne, ważne sprawy, swój wewnętrzny świat, swoje wspomnienia i marzenia, swój wewnętrzny spokój. Niezwykle sugestywna realizacja dźwiękowa, aktorskie fajerwerki i wartka narracja pozwalają słuchaczom  zapomnieć  o  „bożym świecie"  i  odpłynąć  w  krainę własnej  wyobraźni.

To rzadkość, gdy wiersze mają zdolność do łączenia pokoleń, gdy spotykają się z zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Autorka dała rodzicom i dziadkom potężne narzędzie do edukacji i wspólnej zabawy. Pomagają w tym również piosenki – świetnie nadające się do wspólnego śpiewania. Na płycie są piosenki, ale jeszcze też coś nowego, specjalnego, coś co już teraz staje się znakiem rozpoznawczym „Babci Irenki". Autorka postawiła sobie za cel ambitne zadanie wprowadzania dzieci w świat muzyki klasycznej.

W konsekwencji na płycie znalazły się dwa wiersze  napisane  do  muzyki Chopina i Mozarta. Cytaty muzyczne wielkich mistrzów wykonała pianistka Monika Rosca, znana też kreacji  aktorskiej  postaci  Nel  w  filmie  „W pustyni  i  w  puszczy"
Irena Bartkowska prezentuje również ogromny talent aktorski. Autorka ma swój własny, oryginalny styl, który już teraz zyskuje  wdzięcznych  wielbicieli.
Reżyserii i realizacji akustycznej podjął się Sławomir Janowski, który również całość znakomicie zilustrował muzycznie. Piosenki są bardzo łatwe do powtórzenia i idealnie nadają się do wspólnego śpiewania. Charakter opracowania dźwiękowego nadaje nagraniu rangę spektaklu - słuchowiska.

Mają zatem państwo w ręku debiutancką płytę Ireny Bartkowskiej – płytę, która zrobi sporo zamieszania na rynku wydawniczym. Autorzy "tej miary" to rzadkość, a ich pojawienie się, to prawdziwe święto dla czytelników i  słuchaczy.  Świętujmy  więc  razem,  słuchając  wierszy  Ireny  Bartkowskiej.


Autorzy:
Irena Bartkowska: teksty
Fryderyk Chopin: muzyka - Mazurek a-moll op. 68 (25)
Wolfgang Amadeusz Mozart: muzyka - wariacje C-dur Ah! Vous dirai-je, Maman KV 265 (26)
Sławomir M. Janowski: muzyka, aranżacja, opracowanie graficzne, teksty (3, 6)
Mila Paplińska, wnuczka Babci Irenki: rysunki na okładce i 5 str.
Fotografie: Jan Sumikowski (2 str.), Piotr Papliński (inlay)

Wykonawcy:
Irena Bartkowska: aktorskie interpretacje tekstów, śpiew
Monika Rosca: fortepian (25,26)
Sławomir M. Janowski: instr. klawiszowe, perkusja, efekty specjalne
Barłomiej Szymborski: altówka, instr. Klawiszowe (3, 6, 8, 18, 20, 28)
Reżyseria, realizacja akustyczna, mastering - Sławomir M. Janowski

Download Name Play Size Duration
download Piosenka dla Dziadka
Irena Bartkowska

5.8 MB 2:32 min
download Zjazd w Bialowiezy
Irena Bartkowska

9.7 MB 4:14 min


c894c8e10fbe713d5798c94afb0c8234.jpg
6838ce6ea0165ce7b174e938f121935a.jpg
3dd0a0e56e283317ba3ab28a621f1004.jpg
fcedfb50066c6a03a3454484534ccd47.jpg